Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Co wpływa na jakość wydruku?

Osobom spoza branży może się wydawać, że na jakość wydruków wpływa tylko poziom zaawansowania maszyn, jakich używa dana drukarnia. Jest to częściowo prawdą – nowocześnie wyposażone drukarnie oferują inną jakość usług niż te, które pracują na starych sprzętach. Jednak aby wydruki wyglądały naprawdę spektakularnie, trzeba pamiętać jeszcze o kilku rzeczach.

Używane materiały

Na efekt pracy drukarni mają wpływ też używane przez nią materiały. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o farby drukarskie. Dobre drukarnie używają produktów wysokiej jakości – tanie farby z niesprawdzonych źródeł mogą niewłaściwie odwzorowywać dany kolor, ale również tworzyć nieestetyczne zacieki. Równie duże znaczenie ma odpowiedni dobór papieru do druku. Nawet najpiękniejsza grafika nie będzie prezentowała się ciekawie, jeśli zostanie wydrukowana na papierze niskiej jakości.

 

Przygotowanie do druku

O jakości wydruku decyduje też przygotowanie samego pliku. Obrazy o niskiej rozdzielczości wydrukowane zwłaszcza w dużych formatach będą wyglądały niewyraźnie i nieestetycznie. Podobnie zadzieje się wtedy, gdy grafik nie osadzi fontów w pracy lub nie zamieni ich na „krzywe” – na wydruku znikną fonty użyte w pracy i zostaną one podmienione na czcionkę systemową. Innym problemem może być sytuacja, gdy grafik w swoim projekcie pod „prevki” (podglądy) zdjęć w niskiej jakości, nie podlinkuje tych w wysokiej – maszyna wydrukuje wtedy gorszą grafikę. Takich zależności jest bardzo dużo. Dlatego pliki do druku offsetowego, który jest znacznym wydatkiem dla firm (oczywiście przy dużym nakładzie tańszym niż druk cyfrowy), powinien przygotowywać grafik z bardzo dużym doświadczeniem.

 

Czas na wyschnięcie wydruków

Klienci drukarni często chcą otrzymać swoje wydruki jak najszybciej. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W przypadku niektórych technik drukarskich wydruki potrzebują czasu, by dobrze wyschnąć. Dotknięcie ich zbyt wcześnie spowoduje, że farba rozmaże się i na pracy pozostaną nieestetyczne ślady. Dlatego po wysłaniu projektu do drukarni warto zaufać jej doświadczeniu. Specjaliści widzą, co powinni zrobić, by dany wydruk osiągnął jak najwyższą jakość, zanim trafi do klienta. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z drukarnią jeszcze zanim plik do niej trafi – fachowcy doradzą, na co w danym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.