Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy jest jedną z podstawowych technik druku. To przemysłowa odmiana druku płaskiego. Bazuje się w nim na płaskiej formie drukowej, w której miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Offset należy do metod pośrednich, ponieważ obraz przenoszony jest na podłoże przez element pośredniczący. Technika ta jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik druku. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Druk offsetowy – charakterystyka

W technice druku offsetowego wykorzystywane jest zjawisko wzajemnego odpychania czynnika drukującego i niedrukującego. Offset to technika pośrednia rotacyjna, ponieważ przenoszenie obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże odbywa się przy udziale elementu pośredniego – cylindra, pokrytego obciągiem. Obciąg nazywany jest inaczej gumą offsetową. Farba z matrycy przenoszona jest najpierw na obciąg, a dopiero potem na podłoże. W maszynie drukarskiej, wykorzystywanej w druku offsetowym, znajdują się trzy główne cylindry – cylinder formowy z matrycą; cylinder pośredni, przenoszący obraz oraz cylinder dociskowy, wspomagający proces. Cylindry obracają się jednostajnie wokół własnej osi. Matryca zamocowana jest do cylindra formowego za pomocą naprężacza, natomiast obciąg utrzymuje się na cylindrze pośrednim dzięki mocownikowi. Farby wykorzystywane w druku offsetowym są oleiste, bardzo lepkie i intensywne. Farba to jednak nie jedyna substancja, którą nakłada się na formę drukową. Niezbędny jest również roztwór nawilżający lub zwilżający, odpowiadające za relację pomiędzy formami drukującymi i niedrukującymi. Roztwór nawilżający tworzy na powierzchni elementów niedrukujących cienką warstwę, zapobiegającą przyjmowaniu farby przez te elementy. Wykorzystuje się tutaj hydrofilowe właściwości niektórych składników farby, które przyciągają do siebie cząsteczki wody. Farba zostaje przyjęta tylko przez te obszary, które nie zostały wcześniej pokryte wodą. Można zastosować również roztwór zwilżający, jednak ze względu na duże koszta jest on rzadko wykorzystywany. Biorąc pod uwagę rodzaj użytego roztworu, druk offsetowy dzielimy na:

  • Offset wodny – roztwór nawilżający (roztwór wodny)
  • Offset bezwodny – roztwór zwilżający (woda z dodatkami)

 

Druk offsetowy – rodzaje

Druk offsetowy dzielimy na dwa rodzaje, uzależnione od  formy podłoża drukowego:

  • Offset arkuszowy. Podłoże drukowe ma postać arkusza o określonych wymiarach. Podawanie podłoża na maszynę jest sekwencyjne. Farby do druku arkuszowego charakteryzują się dużą lepkością.
  • Offset zwojowy. Podłoże drukowe ma postać zwoju. Podawanie podłoża na maszynę jest ciągłe z sukcesywnie rozwijającej się roli papieru lub bobiny. Farby do druku zwojowego charakteryzują się małą lepkością. W tym typie można używać cieńszych podłoży drukowych niż w przypadku druku arkuszowego. Zadruk odbywa się po obu stronach podłoża jednocześnie. Offset zwojowy można dodatkowo podzielić ze względu na sposób utrwalania farby na coldseat i headset. Coldseat polega na utrwalaniu farby, która wsiąka w podłoże, natomiast headset wykorzystuje dodatkowo wysokie temperatury i proces odparowywania farby.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.