Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Czym jest druk offsetowy i kiedy warto go wybrać?

Druk offsetowy uważany jest za jedną z najtańszych, a jednocześnie najbardziej wydajnych technik. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w przypadku konieczności stworzenia przynajmniej kilkuset kopii jednego wzoru. Wtedy właśnie offset okazuje się najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

W naszym artykule przedstawimy w skrócie specyfikę druku offsetowego oraz jego najczęstsze zastosowanie.

Specyfika druku offsetowego

Technika druku offsetowego polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukarskiej na powierzchnię przeznaczoną do zadruku przy pomocy cylindra z gumowym obciągiem. Druk tą metodą może odbywać się na dwa sposoby: arkuszowo lub zwojowo. W przypadku druku arkuszowego farba drukarska nanoszona jest na pocięte wcześniej podłoże w formie arkuszy. Wykorzystywane są przy tym farby o dużej lepkości, które po aplikacji na powierzchnię utrwalane są poprzez polimeryzację. W drugim przypadku podłoże drukowe umieszczane jest w postaci zwoju, przy czym ta metoda jest nieco bardziej skomplikowana.

Teoretycznie koszt pojedynczego arkusza wydruku jest dość niski, stosunkowo wysokie są jednak koszty uruchomienia samej produkcji. Dlatego też jest to technika, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku druku wielkonakładowego. Można w ten sposób stworzyć różnego rodzaju materiały poligraficzne, począwszy od niewielkich rozmiarów ulotek, poprzez broszury, katalogi, etykiety, gazetki promocyjne czy plakaty.

Druk offsetowy może być realizowany zarówno na papierze, jak i innych tworzywach, w tym np. grubych kartonach, samoprzylepnym papierze, PVC, PP, czy foliach samoprzylepnych PET.

 

Kiedy najczęściej stosowany jest druk offsetowy?

Z całą pewnością druk offsetowy to jedna z najczęściej stosowanych technik druku. Można w ten sposób wyprodukować wiele różnorodnych materiałów, w tym m.in. ulotki, etykiety, katalogi, gazetki promocyjne, gazety, książki, teczki, plakaty, broszury itp. To najbardziej opłacalny sposób, aby wykonać dużą ilość egzemplarzy. Trzeba jednak pamiętać, że przed oddaniem do druku materiałów należy zadbać o ich odpowiednie zaprojektowanie. Jest to ważne, gdyż po rozpoczęciu procesu wydruku raczej nie będzie już możliwości wprowadzenia poprawek graficznych czy dokonania modyfikacji (teoretycznie jest taka możliwość, ale wiąże się ona z dodatkowymi kosztami).

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.