Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Jak wygląda druk książek?

Druk książek to jeden z najważniejszych etapów procesu wydawniczego. Wbrew pozorom, jego prawidłowy przebieg uwarunkowany jest ścisłą współpracą z autorem. Trzeba nie tylko odpowiednio przygotować książkę pod względem technicznym, ale również podjąć decyzje, mające bezpośredni wpływ na finalny efekt estetyczny. Należy się zastanowić nad rodzajem papieru i oprawy, formatem czy sposobami uszlachetnienia okładki. Sprawdźmy, co jeszcze warto wiedzieć o procesie drukowania książek.

Druk książek, a niezbędne przygotowania

Druk książek powinien zostać poprzedzony skrupulatnymi przygotowaniami. Trzeba uzgodnić ostateczną wersję tekstu i dokonać jego korekty. Książki do druku najlepiej zapisywać w formacie PDF, ponieważ dzięki temu rodzaj oprogramowania drukarni nie wpłynie na rozmieszczenie stron i akapitów. Plik powinien być oczywiście dostosowany do druku dwustronnego. Korzystając z usług drukarni offsetowej pamiętajmy, że grafiki powinny być skonwertowane do palety kolorów CMYK – inaczej odwzorowanie barw może odbiegać od oczekiwanych efektów.

Przed rozpoczęciem właściwego procesu druku, plik PDF jest sprawdzany w drukarni. Po jego zaakceptowaniu, klient musi się zdecydować czy woli okładkę miękką czy twardą oraz szytą czy klejoną? Okładki książek można dodatkowo uszlachetnić folią lub lakierem. Popularny jest również hot-stamping, a także tłoczenia wypukłe i wklęsłe. Należy również wybrać typ podłoża druku oraz jego gramaturę.

 

5 etapów właściwego druku książek

  1. Przygotowanie matrycy. Po zaakceptowaniu pliku PDF i podjęciu przez autora najważniejszych decyzji, drukarnia może przystąpić do przygotowywania odpowiednich form drukowych, czyli matryc. Matryca drukująca to element maszyny offsetowej, który przyjmuje farbę i przekazuje ją na podłoże drukowe. Istnieją dwa rodzaje matryc – CTP (blacha) oraz CTF (film).
  2. Ustawienie maszyny offsetowej. Po nałożeniu matrycy należy tak ustawić maszynę, aby tekst i grafiki znajdowały się w odpowiednim położeniu w stosunku do krawędzi papieru. Należy wyregulować ilość farby i wody, a następnie rozpocząć druk.
  3. Przygotowanie okładki. Okładka jest trwale połączona z wkładem książki i składa się z kilku elementów konstrukcyjnych. Nanoszenie grafiki na okładkę odbywa się w maszynach offsetowych, posiadających 4 moduły. Każdy z nich odpowiada za inny kolor. Takie rozwiązanie zapewnia wierne odwzorowanie kolorów oraz detali. Offsetowy druk kolorowy jest dość skomplikowany, dlatego przeprowadzają go doświadczeni drukarze.
  4. Wykańczanie okładki. Zgodnie z życzeniem zleceniodawcy, okładka może zostać uszlachetniona. Najczęściej pokrywa się ją cienką warstwą folii lub lakierem UV, co znacząco zwiększa jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Okładka może również zostać poddana laminowaniu. Następną czynnością introligatorską jest bigowanie, czyli wykonanie w okładce specjalnych wgnieceń, ułatwiających zginanie okładki.
  5. Klejenie lub zszywanie książki. Poprzedzone jest dzieleniem książki na kilka bloków za pomocą specjalnej maszyny. Sklejoną lub zszytą książę należy odpowiednio dociąć z trzech stron.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.