Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Nietypowe usługi poligraficzne. Charakterystyka

Usługi poligraficzne przeważnie kojarzą nam się z drukowaniem. Nie ma się co okłamywać - to bardzo dobre skojarzenie, ponieważ jest to główne zadanie poligrafii. Jednak myśląc o druku, często w głowie ukazuje nam się drukowanie na papierze, czyli coś, co każdy z nas może sobie wykonać w domu przy użyciu zwykłej drukarki. Oczywiście rozumiemy, że profesjonalne drukowanie to coś więcej i to zarówno pod kątem jakości, wielkości, jak i ilości. Tymczasem poligrafia to nie tylko drukowanie w rozumieniu, o jakim wspomnieliśmy. To także mnóstwo innego rodzaju usług, często dość nietypowych i często niełatwych w realizacji. O jakie usługi może chodzić? Właśnie tym tematem postanowiliśmy się dzisiaj zająć, czyli scharakteryzować nietypowe usługi poligraficzne.

Poligrafia – czym w ogóle jest?

Na początek spróbujmy ustalić czym w ogóle jest poligrafia, bo to ważne, aby dobrze zrozumieć zakres jej działania. Wspomnieliśmy już tutaj o drukowaniu i zresztą bardzo słusznie. Jednak jest to dość ogólnie spojrzenie na temat tego, co poligrafia nam oferuje. Gdybyśmy spojrzeli na definicję poligrafii, to dowiemy się, że jest to dziedzina techniki, która zajmuje się procesami wytwarzania i powielania druków. Inaczej mówiąc obejmuje wszystko, co z drukiem związane. Warto przy tym również pamiętać, że mamy do czynienia z dwoma podstawowymi procesami poligraficznymi, jakimi są: przygotowanie druku oraz oprawa druku, czyli prace introligatorskie. Sam druk może być obecnie również bardzo zróżnicowany. Mamy bowiem druk płaski, wklęsły oraz wypukły, a i każdy z nich może mieć jeszcze dodatkowe formy czy wykonanie. Widać więc, że to, co oferuje nam poligrafia, to szeroki wachlarz możliwości związany z szeroko pojętym drukiem.

 

Poligrafia a nietypowe usługi

Wspomnieliśmy już, że poligrafia zajmuje się drukiem różnego typu – nie tylko tym na papierze, chociaż ten zajmuje czołowe miejsce w ofercie poligraficznej. Jednak sama poligrafia oferuje nam różne usługi, także mniej typowe. Jakie? Trzeba powiedzieć, że to wręcz cała gama tworzenia nadruków w formie czcionki, czyli napisów, ale także różnych grafik czy wręcz obrazów. Często pojawia się także potrzeba przeniesienia logo danej firmy na różnego rodzaju materiały - mniej lub bardziej popularne. W taki sposób powstają produkty reklamowe, gadżety, ozdoby, a nawet bibeloty. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeby i możliwości, a te cały czas wzrastają, bowiem pojawiają się nowe formy i sposoby druku. Warto więc skorzystać z tego, co daje połączenie poligrafii z nowoczesnymi technikami, które wznoszą ją na zupełnie inny poziom niż było to jeszcze kilka lat temu.

 

Nietypowe usługi poligraficzne – charakterystyka

Oczywiście nie sposób omówić czy nawet przedstawić wszystkich nietypowych usług poligraficznych, z których możemy skorzystać. Warto jednak o kilku z nich wspomnieć i zaznaczyć czym muszą się one charakteryzować, aby spełnić oczekiwania zamawiającego.

  • Karnety okolicznościowe. To dość specyficzny rodzaj zamówienia, ponieważ za każdym razem jest to projekt inny, spersonalizowany i mający różną formę. Nie muszą to przecież być karnety papierowe. Istotne jest zatem, aby wykonanie takiego typu elementu było bardzo precyzyjne i zgodne z wizją zamawiającego, szczególnie, że karnety takie zamawiane są na specjalne okazje, takie jak chociażby wesela.
  • Naklejki. Chociaż może wydawać się to dziwne, to naklejki także są nietypowym zleceniem. Nadruk taki musi być w bardzo wysokiej jakości, aby dobrze oddawać grafikę czy tekst na nich zawarty. Tym bardziej, że naklejki to raczej mniejsze elementy, gdzie sprawa graficzna jest bardzo istotna. Poza tym samo wykorzystanie naklejek determinuje ich odpowiednie wykonanie.
  • Smycze reklamowe. Smycze to bardzo popularna i lubiana forma gadżetu reklamowego. Jednak metoda nadruku na materiale, z jakiego jest wykonana, musi być precyzyjnie dobrana. Ważne, aby była czytelna i estetyczna – w końcu reprezentuje konkretną markę albo firmę.
  • Magnesy. Można powiedzieć, że magnesy to często małe arcydzieła. Ich drukowanie pozwala zastosować różne rodzaje druku, w tym druk 3D. Jednak są to również elementy popularne, więc aby się wyróżnić z całej gamy tego typu produktów, druk musi być jak najlepszy, a każdy detal dopracowany do perfekcji.
  • Nadruki na płytach CD/DVD. To może już coraz rzadszy rodzaj usługi, ale jednak cały czas się pojawiający. Szczególnie w kontekście różnego rodzaju nagrań video z imprez okolicznościowych. Taki nadruk także musi wręcz charakteryzować się odpowiednią jakością, ale i dobrym projektem. Samo drukowanie na tego typu elementach także nie jest proste i wymaga odpowiedniego sprzętu.

Jak więc widać, profesjonalna firma zajmująca się poligrafią podejmuje różnego rodzaju wyzwania związane z drukiem. Jest to branża ludzi kreatywnych i pomysłowych, dlatego to właśnie do nich najlepiej się zwrócić, gdy potrzebujemy nietypowego nadruku lub gadżetu reklamowego.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.