Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   separator

separator  masz pytanie
zadzwoń
  +48 22 814 60 80

 

Różnice między drukiem offsetowym a cyfrowym

Druk cyfrowy oraz druk offsetowy są na co dzień wykorzystywane w poligrafii, jednak laicy bardzo rzadko zdają sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polegają różnice pomiędzy nimi. Co one obejmują i kiedy drukarnie posługują się każdą z metod?

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to obecnie jedna z popularniejszych metod polegająca na zastosowaniu elektrofotograficznej maszyny, która drukuje dzięki danym przesłanym z komputera lub innego nośnika cyfrowego. Nie wymaga on więc zastosowania specjalnych form, co sprawia, że jego wykorzystanie jest możliwe właściwie do ręki. Technologia ta sprawdza się w przypadku zleceń z krótkim terminem realizacji, a także do wykonywania druków próbnych, zanim zostanie zrealizowany większy nakład. Ograniczeniem druku cyfrowego jest wielkość projektów, które rzadko przekraczają format A3+. Idealnie sprawdza się on więc do produkcji ulotek, wizytówek oraz broszur biznesowych.

 

Druk offsetowy

Druk offsetowy to w porównaniu z cyfrowym zdecydowanie bardziej zaawansowana technologia, polegająca na naświetlaniu, a następnie przenoszeniu formy płaskiej na podłoże. Sprawia to, że zleceniodawca nie może niskim kosztem wprowadzić bieżących zmian jeśli projekt ma błędy lub nie prezentuje się zgodnie z oczekiwaniami. Zaletą druku offsetowego, który wykonujemy również w naszej firmie, jest natomiast jego wysoka jakość oraz możliwość zastosowania przy zamówieniach przekraczających tysiąc sztuk. Jest więc to idealna metoda do drukowania katalogów, kalendarzy, plakatów, teczek, a także mniejszych wyrobów, w tym także ulotek. Czas oczekiwania na wydruki wykonane technologią offsetową jest nieco dłuższy od zlecenia wykonanego metodą druku cyfrowego, gdyż pochłania go przygotowanie kliszy i maszyny, naświetlanie matrycy oraz zadanie farby.

Różnice pomiędzy opisywanymi technologiami są jak widać znaczące, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto skorzystać z pomocy drukarzy. Ci doradzą nam, która metoda będzie lepsza przy danym zleceniu, a także tańsza pod względem kosztów.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.